معرفی رشته خلبانی

تاریخ انتشار:1396-01-28
تاریخ بروزرسانی: 1396-01-28
تعداد بازدید: 8111معرفی رشته خلبانی

معرفی رشته خلبانی

کمتر کسی هست که در دوران کودکی و نوجوانی عشق خلبان شدن و آرزوی پرواز رو در سر نداشته باشه ولی آدم های خوش شانسی که به این آرزوشون میرسن تعدادشون زیاد نیست.در همه دنیا این شغل پرستیژ و وجهه بالایی داره ولی خب این شغل خالی از خطر و استرس هم نیست. کسی که مسئولیت هدایت و کنترل یک پرنده آهنی غول پیکر رو قبول میکنه که میلیون ها دلار ارزش داره باید از هر نظر شرایط پذیرفتن این مسئولیت سنگین رو داشته باشه. در ادامه در مورد این شرایط صحبت میکنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه وارد رشته خلبانی شویم؟

ورود به این رشته و پریدن با هواپیما به عنوان خلبان لازمه گرفتن چندین مدرک تخصصی هست که راجع به اونا کامل توضیح میدیم و البته از داشتن یکسری شرایط عمومی که اونا رو هم میگیم نباید غافل بشیم.

 

برای اطلاع از دروس خلبانی و رشته های هوانوردی و توضیحات بیشتر کلیلک کنید.

 مدرک اول PPL

مدرک دوم CPL

مدرک سوم IR

مدرک چهارم ATPL

مدارک و دوره های خلبانی:

PPL:

اولین دوره ای که برای شروع رشته خلبانی باید بگذرونید PPL هست که این مدرک برای هواپیما فوق سبک وسبک مثل سسنا(CESSNA) کاربرد داره. کلمه PPL مخفف Private Pilot’s License  به معنی مدرک خلبانی شخصی است که همونطور که گفتیم در واقع پایه اصلی و مقدماتی دوره خلبانی به حساب میاد.

 • حداقل مدت دوره 8 ماه
 • 469 ساعت کلاس زمینی
 • 40 ساعت پرواز با هواپیما CESSNA172 یا  PIPER28 یا Tecnam P92 JS یا diamond40
 • 5 ساعت پرواز با شبیه ساز TB21

شرایط عمومی :

 • حداقل سن 18 سال
 • حداقل قد 165 سانتی متر
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • کارت پایان خدمت یا معافیت دائم غیر پزشکی
 • گذروندن آزمون کتبی "زبان انگلیسی"
 • صلاحیت پزشکی

CPL:

میشه گفت این دوره سنگین تر و سخت تر از دوره قبل هست که درواقع به عنوان مهمترین دوره برای خلبان شدن میشه ازش یاد کرد که یهش مدرک خلبانی تجاری میگن و برای پرواز با هواپیماهای سنگین و باربری مثل هواپیما های Airbus A310  و Boeing 747 است. CPL مخفف Commercial Pilot’s License به معنی مدرک خلبانی تجاری است. راستی کسایی که این مدرک رو دارن میتونن سردوش 2 ریت رو بزنن.

IR:

این مدرک برای استخدام شدن در شرکت های هواپیمایی لازمه. که  IRمخفف    Instrument Rating  هست که برای تسلط بیشتر به آلات دقیق هواپیما و استفاده از اونا یا همون اینسترومنت ها لازمه گذرونده بشه. میشه گفت دوره IR بمنظور دوره آموزش پرواز بدون دیده و دارنده این مدرک سردوشی 3 خط بر روی دوش میزنه. این مقطع دوره تکمیلی PPL & CPL است.

 • حداقل مدت دوره 3 ماه
 • 320 ساعت کلاس زمینی
 • 20 ساعت پرواز با هواپیما های cessna172  یا piper28 یا Tecnam P92 JS یا Diamond40 و یا هواپیما های دو موتوره diamond 42
 • 20 ساعت پرواز با شبیه ساز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای پرسیدن سوالات خود کلیک کنید.

چک های پزشکی:

چک های پزشکی در بخش هواپیماهای غیر نظامی (Civil) شامل 2 گواهینامه کلاس 1 وکلاس 2 می باشد.

_ گواهی نامه کلاس 1 جهت دریافت گواهینامه یا تمدید گواهینامه CPL,IR میباشد.

_ گواهینامه کلاس 2 جهت دریافت گواهینامه و یا تمدید گواهینامه PPL است.

یکی از آیتم های مهمی که قبل از ورود به این رشته باید حتما بهش توجه کنید اینه که چک های پزشکی رو می تونید به راحتی بگذرونید یا نه؟!

پس بهتره با تحقیق بیشتری وارد این رشته بشید. مواردی که در چک ها انجام میشه رو اینجا آوردیم که بتونید از همین الان خودتون رو چک کنید!

بطور کلی آزمایش ها شامل:

 آزمایش خون وادرار، نوار قلب و نوار مغز، اکوکاردیو گرافی مغز، تست چشم ، نوار گوش و عکس از ریه ها و سینوس ها و نوار ریه، عکس از فک و دندان ها، تست HIV  و معاینه کامل بدن و فشار خون هست که تست هوش و تست روانشناسی هم که بسیار ساده اس برای تایید سلامت روانی فرد گرفته میشه.

حداقل قد برای خلبانی هم 165 سانتی متر هست.

بعد از گذروندن تمام معاینات پزشکی درصورت قبولی به شما کارت AMC داده میشه که

نشانگر سلامت کامل شماست و مجاز به شرکت در کلاس های خلبانی هستید.

 

 

سایت میعادگاه هوانوردی، توضیح کامل درباره رشته های هواپیمایی:

www.AviationTrial.com